Co je nového

Pár slov úvodem

O Leskovci

Transport KL3

Odboj na Valašsku

Olga Františáková

Poděkování

Email

 

Vše o tragédii:

Osoby spojené s tragédií

Výpovědi svědků

Poválečné šetření

Vzpomínky z roku 1969

Rodinné dokumenty

Fotogalerie

Fotografie z piet. akcí

Články od jinud

Fámy

Zajímavosti

Pietní místnost

Literatura

Kronika

 

Padlí občané Leskovce:

za 1 světové války

za 2 světové války

 

 Historická ortofotomapa © CENIA 2010 a GEODIS BRNO, spol. s r.o. 2010
 Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška, © MO ČR 2009

Legenda:

1) Rodinný dům Leskovec č. 67 (rodina Jana Juříčka - Juříčkův mlýn). Možný vzhled Juříčkovi usedlosti a zde .

2) Sušírna rodiny Machálkové, ve které byla ubytována rodina Randusova.

3) Rodinný dům Leskovec č. 102 (rodina Juříčkova). Před tímto domem stál Josef Vychopeň se svým povozem. Zde byl taky legitimován Antonín Juříček. Fotografie z dnešní doby zde a zde .

4) Rodinný dům Leskovec č. 91 (rodina Martincova). Do tohoto stavení zatčený Rudolf Gurecký nejpravděpodobněji dovedl kvůli zmátnutí první skupinu. Zde se také chodili příslušníci gestapa a jednotek SS občerstvovat a umývat. Fotografie z dnešní doby zde a zde .

5) Místo, kde byly přistaveny dva autobusy, které odvezly příslušníky Gestapa z Brna zpět na služebnu. Byli zde naloženi i Rudolf Gurecký a na dveře byl přivázán Agapitus Bláha. Fotografie z dnešní doby zde .

6) Rodinný dům Leskovec č. 82 (rodina Františka Juříčka - bratr mlynáře Jana Juříčka). Fotografie zde .

7) Škola v Leskovci, kde byla umístěna jednotka Wehrmachtu a zajatci rudé armády. Tato jednotka a váleční zajatci vařily (hlavně s koniny) jídlo pro německou armádu .

8) Místo kde oral pan Josef Vychopeň.

9) Výchozí pozice první skupiny (dle dochovaných záznamů s gestapa je tato skupina nazývána Jižní)  vedené kriminálním komisařem Hansem Kochem. S touto skupinou jde i zajatý Rudolf Gurecký a velitel celé operace Hugo Römer. Tato skupina je cca 100 členná a jsou v ní zařazeni  gestapáci z Brna a Zlína, Stíhací oddíl policie pluku SS 21, komando vlasovců a hraniční komisariát (Grenzpolizeikommissariat) ze Zlína.  Dále je do této skupiny je i zařazeno několik desítek vojáků Wehrmachtu, kteří byli ubytováni ve škole v Leskovci. Některé prameny uvádějí, že část oddílu šla po silnici z Polanky do Leskovece.

10) Hradlo v Ústí, ze kterého běžel pan Randus varovat Juříčky, Machálkovy a svoji rodinu. Poté se vrátil zpět do Ústí.

11) Budova školy na Hovězí. Zde vychází třetí skupina vedená asi kriminálním komisařem Maxem Kremem skládající se z posádky z Hovězí. O této skupině jsme zatím nenašli žádný záznam, ale dle výpovědi pana Jaška měla tato skupině cca 50 členů (podle některých poválečných výpovědí zadržených gestapáků možná tato skupina vyšla stejně jako druhá vedená  kriminálním komisařem Hansem Schraderem ze Vsetína a v lese mezi Ústím a Leskovcem zabloudili a došli až k panu Jaškovi do Hovězí).  Před školu na náměstí je pak po akci nucen dovést nakradené věci pan Vychopeň a Němci je zde prodávají nebo vyměňují za jiné zboží. Fotografie zde .

12) Usedlost pan Jana Jaška, který je nucen dovést třetí skupinu do Juříčkova mlýna.  Fotografie zde a zde .

13) Sídlo Vsetínského gestapa, výchozí pozice druhé skupiny  (dle dochovaných záznamů s gestapa je tato skupina nazývána Severní)  vedené kriminální komisař Hans Schrader. Možná zde vychází i třetí skupina, která nakonec zabloudila až k panu Janu Jaškovi do Hovězí. Fotografie zde .

Tmavě zelená -  Pravděpodobná trasa první "jižní" skupiny kdy je nucen je vést  Rudolf Gurecký. Velitel kriminální komisař Hans Koch.

Světle zelená -  Pravděpodobná trasa první skupiny kdy je nucen je vést  již Jan Lukášek. Velitel kriminální komisař Hans Koch.

Tmavě modrá -  Pravděpodobná trasa druhé "severní" skupiny. Velitel kriminální komisař Hans Schrader. Tato skupina vychází těsně před půlnocí z budovy Vsetínského gestapa (sídlo gestapa na Vsetíně bylo umístěno v prvním patře nové radnice na Horním náměstí naproti Vsetínskému zámku. ). Tato skupina čítá cca 40 členů a to Jkdo, oddíl 31 z Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí, Hošťálkové a družstvo psovodů (nejspíše z Vizovic).

Světle modrá -  Možná trasa třetí skupiny, která zabloudila k Janu Jaškovi. Velitel kriminální komisař Max Krem (Možná tato skupina vychází ze školy na Hovězí - podrobnosti zjišťujeme). 

Žlutá -  Možná trasa třetí skupiny. Velitel kriminální komisař Max Krem (podle některých poválečných výpovědí zadržených gestapáků možná tato skupina vyšla stejně jako druhá vedená  kriminálním komisařem Hansem Schraderem ze Vsetína a v lese mezi Ústím a Leskovcem zabloudili a došli až k panu Jaškovi do Hovězí - podrobnosti zjišťujeme).

Oranžová -  Pravděpodobná trasa třetí skupiny kdy je nucen je vést  Jan Jašek. Velitel kriminální komisař Max Krem.

Fialová -  Pravděpodobná trasa kterou  běžel pan Randus varovat Juříčky, Machálkovy a svoji rodinu. Poté se vrátil zpět do Ústí.

Růžová -  Pravděpodobná trasa útěku Františka Juříčka.

Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 23. 11. 2017