Co je nového

Pár slov úvodem

O Leskovci

Transport KL3

Odboj na Valašsku

Olga Františáková

Poděkování

Email

 

Vše o tragédii:

Osoby spojené s tragédií

Výpovědi svědků

Poválečné šetření

Vzpomínky z roku 1969

Rodinné dokumenty

Fotogalerie

Fotografie z piet. akcí

Články od jinud

Fámy

Zajímavosti

Pietní místnost

Literatura

Kronika

 

Padlí občané Leskovce:

za 1 světové války

za 2 světové války

 

Výpověď starosty Leskovce Josefa Labaje, Leskovec č.135
 
V Leskovci dne 10.září 1945
 
Postup při vypalování usedlosti Jana Juříčka v Leskovci č.67 p.Vsetín.
Dne 4/4 1945 1) v 5hod. ráno přijelo autobusem a pěšky kolem 500 německých vojáků a obklíčili údolí do Snozů paseky zvláště mimojiné chalupy, obklíčili usedlost Jana Juříčka č.67 kde měli bydliště ve mlýně ve sklepě partizáni.
Ke mně jako tehdejšímu starostovi obce poslali kolem 8 hod. Martincovo děvče 14leté se vzkazem abych ihned poslal na paseky 10 dělníků s lopaty a krompáči. Jsem věděl že ty dělníky neseženu, jsem je ani nesháněl, jsem zavolal radního Muchu Pavla č.97 a šli na paseky oznámit že dělníci jsou všichni zaměstnaní a rolníci též jsou na poli, orají a sejí že až o poledni se vrátí z pole teprve přijdou, to hlásím důstojníkovi a ten mně řekl, že když jsem neposlal dělníky tak musím i s radním kopat sám že já jako starosta jsem v tom brlohu dobře věděl že se zde zdržují partizáni oni již o tom vědí přes půl roku a já v obci o tom nevím že jsem to měl hlásit již dávno to mělo být vypáleno a rozbito a tak nám dali krompáče a museli jsme probíjet zeť do sklepa 2) kde měli skrýš partizáni a jak jsme ji částečně probili Mucha 3) byl při tom raněn přes klíční kost v rameni, protože za nama i před nama stáli napřaženýma opakovacími pistoli a já při tom se vykradl a utekl jsem do domu.
Předně jak jsme tam přišli byli 3 partizáni mrtvi na dvoře a 1 byl svázán a vyšetřovali jej, od krvi měl celou tvář a oteklý, chalupa samá díra, střecha rozbitá od pancéřových pěstí na dvoře stál vůz naložených plný peřin šicí stroj kufrů prádla obuv mouka a jiné cenné věci.
Jen jsem došel do domu již přišel ke mně tajný policista abych okamžitě poslal pár koní a jel na paseky, já jsem se vymlouval že nejsou žádné doma že orají v poli a tak abych se sebral a šel pro ně, jinak že mě na místě odstřelí za neuposlechnutí. Tak jsem najal Josefa Vychopně č.52 aby jely. Jak jsme tam přijeli kolem 11hod právě podpalovali stodolu a chalupu a ty partizány házeli do toho ohně, rodinu Juříčkovu muž žena syn a 2 dcery jsem vůbec neviděl až po odejíti jsme je našli ve svém bytě upáleny všech pět 4).
Forman 5) musel zapřáhnout do toho naloženého vozu a vésti to 7km do obce Hovězí kde měli hlavní komando a na druhý vůz naložil jsem raněného Muchu o kterého se nikdo nestaral a dovest domu a pak zavolat telefonicky zachranou stanici na Vsetíně aby jej odvezla do nemocnice a doposud není vyléčen bude do smrti práce neschopný.
 
Josef Labaj
t.č. starosta
v Leskovci p. Vsetín
Originál výpovědi je uložen u pana Antonína Juříčka mladšího, fotokopii najdete zde . Výpověď byla sepsána hned po válce na žádost Josefa Juříčka z Leskovce 102.
 

1)

událost se stala v úterý 3. dubna 1945 den po velikonocích.

2)

viz. obrázek kudy se chtěli prokopat. 

3)

Pavel Mucha (19. 2. 1879 Seninka - ?) Leskovec 97. Radní a cestář. Byl nucen se prokopávat do bunkru a při této činnosti byl zraněn do ramene. Pravděpodobně na následky tohoto zranění v roce 1946 umírá. Odkaz na narození z Liptálské matriky zde . Jeho syn Jaroslav padl na konci války v Rymicích viz zde .

4)

dle jiných výpovědí byla rodina Juříčkova upálena ve stodole.  podle posledního zjištění byla rodina upálena ve vlastním domě a partyzáni ve stodole napravo od mlatu směrem k stolařské dílně a kovárně. Nalevo od mlatu bylo schováno osobní auto pana Maliny z Leskovce 106 (zeť pana Václava Františka Schmiedkeho obchodníka ze dřevem a jeho manželky Františky Štefkové, bývalé učitelky ručních prací v Leskovci. Bratr pana Schmiedkeho byl jeden z nejvyšších představitelů slovenského národního povstání Karol Šmidke <Schmiedke>).

5)

Josef Vychopeň st. (29. 4. 1903 Leskovec - 4. 10. 1966 Leskovec) Leskovec 52 - účastník tragédie, kdy ze svým synem museli zapřáhnout vozy s uloupenými věcmi z Juříčkovy usedlosti v Leskovci 67. Tyto uloupené věci odvezli před hospodu u Štastných a odtud je odvezl pan Mucha do blízké vesnice Hovězí, kde je Němci prodávají nebo vyměňují za jídlo.

Tato stránka byla naposledy aktualizována dne 10. 03. 2018